GENEL STATÜ

Kayıt

Kayıtlar takım yöneticisi tarafından starcupturkiye.com sitesindeki üyelik sekmesinden yapılacaktır. Takım yöneticisi oluşturduğu şifre ile takım adına (turnuva kaydı, transfer vb.)  işlem yapma yetkisine sahip olacaktır.

Format

Sezon boyunca dört (4)takımlı gruplardan oluşan turnuvalar düzenlenecek. Grup maçları birer hafta arayla aynı gün yapılacaktır. Takımların her turnuvaya katılmak gibi bir sorumluluğu yoktur.  Her turnuva sonucunda grup birincisi; 3 puan, grup ikincisi; 2 puan grup üçüncüsü; 1 puan alarak Genel Sıralama tablosuna girecek. 12 etap olarak planlanan turnuvalar sonunda takımların en iyi dereceyi yaptıkları sekiz (8) etap dikkate alınarak oluşan Genel Sıralama tablosunda ilk sekiz (8) takım play-off turuna yükselir. Genel Sıralamada puan eşitliği olması durumunda en çok kırmızı kart gören takım dezavantajlı olacaktır.

 Play-off turu eşleşmesi takımların genel sıralamadaki yerine göre;

 1. Takım – 8. Takım

2. Takım – 7. Takım

3. Takım – 6. Takım

4. Takım – 5. Takım  

 Şeklinde uygulanacaktır. Yarı final maçları kura çekimi ile belirlenecektir.

 

Grupların oluşmasında ilk üç etap için farklı takımların olması dışında bir kriter olmayacak. Dördüncü dönemden sonra gruplar oluşturulurken genel sıralamadaki yerlerine bakılarak denk takımların aynı gruplarda yer alması sağlanacaktır.

 

Transfer

Takımlar ilk üç etapta kadrolarında sınırsız değişiklik yapabilecek. Dördüncü (4) etaptan itibaren transfer yapılamayacak olup ara transfer Sekizinci (8) etapta yedi günlüğüne açılacaktır. Ara transferde en fazla altı (6) oyuncu transfer edilebilir.

Ücretlendirme

Takımlar katılmak istedikleri her turnuva etabı için organizasyon komitesinin belirlediği ücreti öder.

Genel Kurallar

 1. Takım kadroları en fazla 15 en az 7 kişiden oluşacaktır. (18 yaşından küçükler katılamaz)
 2. Müsabaka esame listesine takımlar en fazla 12 kişi yazabilirler. 12 kişilik kadronun dışında kalan oyuncular maçları yedek oyuncuların bulunduğu alandan takip edemez.
 3. Kayıt süresi bittikten sonra takımlar kadrolarına ilave sporcu ekleyemezler. Genel kadro 15 kişiden fazla olamaz.
 4. Asil takım kadrosu kaleci dahil 7 kişidir. Takımlar müsabakaya en az 6 oyuncu ile başlayabilir. Müsabaka esnasında herhangi bir nedenden dolayı bir takımda 4’ten az oyuncu kalması durumunda takım müsabakaya devam edemez.
 5. Müsabaka süresince takımlar en fazla 4 oyuncu (kaleci dahil) değiştirebilirler. Oyuncu değişikliği ile oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olamaz.
 6. Müsabakalar 25 dakikalık 2 devre halinde oynanacaktır. Devre arası 5 dakikayı geçmeyecektir.
 7. Maç saatinde oyun alanında hazır bulunmayan takım 6 – 0 hükmen yenik sayılır. Bu konuda müsabaka hakemi ve Organizasyon Komitesi tam yetkilidir.
 8. Hava muhalefeti nedeniyle müsabakalar hakem kararı ile durdurulabilir ara verilebilir veya tatil edilebilir. Tatil edilen maçlarda organizasyon komitesi tam yetkilidir. Ertelenen maçın oynanma tarihi ve saati takım yöneticilerine en az bir hafta önce bildirilir.
 9. Müsabakalarda uluslararası futbol oyun kuralları geçerli olup yalnızca ofsayt kuralı uygulanmamaktadır. Saha üzerindeki tellerden kaleye giren top vuran kişiye göre aut veya korner olarak değerlendirilecektir.
 10. Serbest vuruşlarda baraj mesafesi 3m olacaktır.
 11. Takımlar turnuva boyunca müsabakalarda tek tip forma giymek ve tekmelik kullanmak zorundadır.
 12. Takımlar, sisteme giriş esnasında kendi belirledikleri özel bir takım ismi ile müracaat edeceklerdir. Bu özel isim Türkçe ya da yabancı bir kelime olabilir, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici vb. takım isimleri kullanılamaz.

Ödül 

Turnuvada çanak ödül sistemi uygulanacaktır. Çanak 10 bin lira ile başlayacak ve turnuva kapsamında yapılan her maç için çanakta 200 TL birikecek. 

1.Çinko   : Art arda 3 etabı 1. bitiren takım çanakta biriken ödülün yarısını alır.

2. Çinko  : Toplamda 6 etabı kazanan takım çanakta biriken ödülün yarısını alır.

Tombala  : Sezon şampiyonu olan takım çanakta biriken ödülü alır.

Disiplin

 1. Saha içerisinde veya saha dışarısında olay çıkaran takımlar ve takımların taraftarlarının çıkardığı olaylar nedeni ile müsabaka hakeminin ve organizasyon komitesi görevlisinin raporu dikkate alınarak Organizasyon Komitesi kararına göre 6-0 hükmen yenik sayılır veya turnuvadan ihraç edilir. (Hukuki yönden maddi ve manevi sorumluluklar saklıdır.)
 2. Müsabaka hakemi tarafından kırmızı kart gösterilerek oyundan ihraç edilen sporcunun alacağı cezalar hakem raporu doğrultusunda (2. Sarı karttan dolayı ihraç 1 maç, bariz gol şansından dolayı 1 maç, direkt kırmızı karttan dolayı ihraç en az 2 maç, ciddi faullü oyundan dolayı ihraç en az 2 maç, şiddetli hareket ve hakaretten dolayı ihraç en az 3 maç olarak) organizasyon Komitesi tarafından tayin edilecek sayıda maçta oynatılmayacaktır veya komite kararıyla turnuvadan ihraç edilecektir.
 3. Müsabakalarda oyundan ihraç edilen sporcu ihraç sonrasında rakibine, müsabaka hakemine veya herhangi bir kişiye karşı yapmış olduğu davranışlardan sorumludur. Sporcuya verilecek ceza bu hareketleri sonucunda müsabaka hakeminin raporu doğrultusunda sadece ihraç nedeni ile cezalandırılmaz, ihraç nedeni ve yapmış olduğu davranışlarla beraber organizasyon komitesi tarafından cezası artırılır veya turnuvadan men edilir.
 4. Müsabaka oyun listesinde cezalı oyuncu bulunduran takım hükmen 6-0 mağlup sayılır.
 5. Herhangi bir nedenden dolayı ihraç edilen veya maça çıkmayan takımın mevcut grup maçlarında oynadığı veya oynamadığı bütün müsabakaların sonucu 6-0 hükmen mağlubiyet olarak tescil edilir.
 6. Sarıkart gören futbolcu 2 dakika ihraç ile cezalandırılır. Oyuncu bu süre içinde kendi kalesinin olduğu alanda ancak saha dışında bekler. Süre bitiminde hakemin işereti ile maça dahil olur. 2. Sarıyı gören futbolcu kırmızı kartla ihraç edilir.
 7. Oyuncular turnuva sezonu boyunca aynı numaralı formayı giymek mecburiyetindedir. Bu kural istisnai durumlarda organizasyon komitesine bilgisi dahilinde esnetilebilir. (Forma olmaması durumunda numaralı yelekler kullanılır)
 8. Displin kararları oy çokluğuyla alınacak olup Kurul ; 1 hakem, 1 gözlemci, 1 starcupturkiye yöneticisi ve 4 farklı takım yöneticisinden oluşacaktır.

  Ceza indirimi

  Müsabakalarda direkt kırmızı kart ve ikinci sarı karttan dolayı kırmızı kart gören futbolcuların bir maçlık cezası Kızılay’a yapacağı 1 ünite kan bağışı karşılığı silinecektir. Bu indirim sadece müsabaka gereği verilen cezalar için geçerlidir. Kavga, şiddet ve saha dışı olaylardan kaynaklanan cezalar indirim kapsamında değildir. Futbolcu kan bağışını video veya belge ile kanıtlamak zorundadır.

  Puanlama

 9. Turnuva; 4 takımlı gruplarda puanlama usulüne göre yapılacaktır.
 10. Grup müsabakalarında galibiyete 3, beraberliğe ise 1 puan verilir.
 11. Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır.
 12.  Aynı puana sahip takım iki ise;

   

 13. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakadaki puan üstünlüğüne bakılır. Kendi aralarındaki müsabakada puan eşitliği varsa, genel sıralamadaki gol averajına bakılır. (turnuva maçlarında takımlardan herhangi birinin bir nedenden dolayı (turnuvadan çekilmesi, müsabaka saatinde hazır olmaması, turnuvadan ihraç edilmesi, vb.) müsabaka yapmayan bir takım varsa bu takımla yapılan müsabaka sonuçları dikkate alınmaz.)
 14. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atan takım üstün sayılır. (turnuva maçlarında takımlardan herhangi birinin bir nedenden dolayı (turnuvadan çekilmesi, müsabaka saatinde hazır olmaması, turnuvadan ihraç edilmesi ,vb.) müsabaka yapmayan bir takım varsa bu takımla yapılan müsabaka sonuçları dikkate alınmaz.)
 15. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
 16. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde 2 takım arasında yapılacak eleme maçı ile lider belirlenir. Eleme maçının beraberlikle bitmesi halinde seri penaltı atışları ile lider belirlenir.
 17.  Aynı puana sahip takım sayısı 3 veya daha fazla ise;

 18.  Bu takımların kendi aralarında yaptıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz)
 19. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.
 20. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa eşit puanlı takımların gol averajına bakılır.
 21. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takım üstün sayılır.
 22. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde sıralama kura çekimi ile belirlenir.